среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy balustrady z plastyku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na sztachetki z plastyku na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o równych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia z Winylu używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia plastikowe z Bydgoszczy na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz plot z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek unosi się z kamieni wielorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nietypowych zarysach, należy je trafnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia plastikowe należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий