пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co właściwie nie zaznaczy linii trawy względnie kwiatów jak małe żywe plot.

Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby przesłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo rodzi orzechy. Gdy pragniemy zęby nasze żywe plot było bardzo postawne zaś jednocześnie cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Nic właściwie nie zaznaczy krawędzi trawnika względnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty często nie mogą dobrze wzrastać w wskazanych grządkach, niskie drzewa potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach bądź osłonią gołe placki ziemi. Pięknie ukształtowany mały żywopłot sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie albo strzeliste zielone ogrodzenia można pozyskać z roślin iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy bywają o wiele droższe aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej znosi brak słońca cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz trzeba go obcinać, jakkolwiek jego mutacje Fastigiata Robusta można odłożyć bez pomocy.Powinien się prędko kiełkował natomiast oszczędzi filarowy kształt.

O ile wasz zakątek jest nadzwyczaj ciemny, warto aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych modelów maja mutacji o jasnych lub tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr prosty Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu widocznego w słońcu, niemniej jednak nawet w śladu liście pozostają wcale jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий