понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej jednak często służą również za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenie plastykowe stawia się w nasłonecznionych miejscach, gdzie ekspresowo rosną i mocno się zagęszczają. Dużo czaru maja również takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często także ekspansywnie kwitną, ale potrzebują tez sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z Winylu z Szczyrku mogą być niezmiernie wysmukłe, jednak trzeba je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie zakłada się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий